Bilgim ve onayım olmadan banka poliçe yapabilir mi?

Bilgim ve onayım olmadan banka poliçe yapabilir mi?

Bilgi verirmisiniz?, Coşkun Sigorta, Malatya Sigorta Acenteleri, Malatya Sigorta Acentesi, Mümkün mü?, Sigorta Teklifi Al, Sigortacılık Hakkında Bilgi, Sigortacılık hakkında Sıkça Sorulan Sorular, Sıkça Sorulan Sorular,

SORU: Bilgim, iznim veya onayım olmadan kredi kullanmış olduğum banka poliçe yapmış, fiyatları çok yüksek, bankadan poliçe yaptırmak mecburimi ve farklı bir yerden sigorta acentesinden poliçe yapabilir miyiz?
Bilgi vermeniz mümkün mü?  

CEVAP:
Müşterinin bilgi ve rızası alınmadan banka veya sigorta acentesi poliçe yapamaz. Bankaya yaptırmak zorunda değilsiniz. Mecburi bir durum söz konusu olmayıp isteğe bağlı olarak tüketici dilediği yerden dilediği şekilde Konut Dask Kasko Trafik vs. poliçe genel şartları taşıdığı sürece yaptırabilir.   

Konutlar veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına (DASK) tabidir. Sigortanın yenilenmesi kredi kullananın sorumluluğundadır. Sorumluluk kredi kullanan kişinindir. Dilediği yerden poliçesini yaptırma hakkına sahiptirKredi kullanan kişi bankadan talep etmesi halinde banka yapabilir.

 Ayrıca sigorta özel klozunda da “sigortacının sigorta poliçesini vade bitiminde yenileme zorunluluğu yoktur.” ifadesi yer almaktadır. Yani DASK dışındaki tüm sigortaların kredi kullanan kişinin talep etmesi halinde yapılacağı belirtilmektedir. Dask poliçesi haricindeki tüm poliçelerin müşterinin istemesi halinde yapılabilir. Kredi kullandığı için mecburi yaptırmak söz konusu değildir.

 Buna rağmen hesabınızdan hiçbir şekilde onay alınmadan poliçe kesilemez. Sizden bilginiz olmadan hesabınızdan tahsilat yapılamaz. Bilgi ve izniniz dışında kesilen hesabınızdan çekim yapılmış ise tekrardan talep edebilirsinizTüketici Hakem heyetine şikâyet halinde adınıza işlem yapan banka cezai işleme tabi tutulur. Müşterinin bilgisi ve rızası dışında işlem yapılamaz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Hızlı Fiyat Teklifi Al